top of page
RUŽINOVSKÁ GALÉRIA
RUŽINOVSKÁ GALÉRIA

RUŽINOVSKÁ GALÉRIA

Výstava obrazov ružinovských umelcov

Vstupenky nejsou v prodeji
Zobrazit další události

ČAS A MIESTO

01. 12. 2022, 17:00

DK Ružinov, Ružinovská 28

POPIS PODUJATIA

Emília Hodasová

Čaro okamihu

Emília Hodasová vo svojej tvorbe spočiatku vychádzala z tradičnej paličkovanej čipky a klasických dekorov, ktoré však neskôr obohacovala o zaujímavé momenty, posúvajúc túto techniku do nových a aktuálnejších podôb. Postupne sa začala venovať i komornej maliarskej tvorbe a širšej škále textilných techník. Zapracovanie krehkej čipky na pozadie maľovaného obrazu, alebo voľne komponovaného artprotisu vnieslo do jej výtvarného prejavu nové výzvy, ktoré dnes úspešne napĺňa.

Emília Hodasová čerpá zo širokej škály inšpiratívnych prameňov. Tým najpôvodnejším je pre ňu príroda a jej tvarové i farebné bohatstvo, ročné obdobia so svojím charakteristickým kolobehom premien, ale i ďalšie univerzálne a zároveň i veľmi subjektívne motívy. Tie siahajú od fragmentov krajiny cez intímne zátišia až po poéziu bežných vecí a prchavé okamihy života, s dôrazom na čarovný svet detí, úsmevné príbehy z ulice, ale i krehké portréty s jemnými profilmi žien v tajomných klobúkoch, či éterické baletky, víly a iné rozprávkové bytosti.

Jej výtvarný prejav vychádza z realistického tvaroslovia, ktoré najmä v poslednom období prechádza postupnou štylizáciou až do polôh abstraktnej farebnej kompozície a na jej pozadí sa rozvíja jemná figurálna či dekoratívna paličkovaná čipková fantázia, v ktorej je utajený samotný príbeh či pointa diela. Biela alebo okrová paličkovaná čipka, ktorú autorka vkladá a vrství na farebnom pozadí maľby či tapisérie svojou krehkosťou umocňuje poeticko-lyrickú atmosféru jej diel a vtláča im pečať hravosti, ale i tajomnej pôsobivosti.

Kurátorka výstavy:

Mária Horváthová

Vstup:

zadarmo

Podujatie pre vás pripravili:

MČ Bratislava-Ružinov a CULTUS Ružinov

ZDIEĽAŤ UDALOSŤ

bottom of page