top of page
RUŽINOVSKÁ GALÉRIA
RUŽINOVSKÁ GALÉRIA

RUŽINOVSKÁ GALÉRIA

Výstava obrazov Martina di Gregorio "Nechajte ma snívať"

Vstupenky nejsou v prodeji
Zobrazit další události

ČAS A MIESTO

04. 4. 2024, 18:00

DK Ružinov, Ružinovská 28

POPIS PODUJATIA

Mestská časť Bratislava-Ružinov a CULTUS Ružinov srdečne pozývajú všetkých obyvateľov a milovníkov umenia na vernisáž výstavy obrazov Martina di Gregorio "Nechajte ma snívať". Táto pôsobivá výstava sa uskutoční v Ružinovskej galérii, umiestnenej v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, na adrese Ružinovská 28.

Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční vo štvrtok, 4. apríla 2024, o 18:00 hodine. Vernisáž bude uvedená do života kurátorkou Máriou Horváthovou, ktorá predstaví umelecké diela a ponúkne nám hlbší pohľad do tvorivého procesu umelkyne.

Výstava potrvá od 4.4.2024 do 24.5.2024, takže máte dostatok času na to, aby ste si túto jedinečnú zbierku obrazov vychutnali. Pripájame sa k pozvaniu a veríme, že sa stanete súčasťou tohto umeleckého zážitku.

Martina di Gregorio

Po komornej výstave Paralelné svety v Galérii Sajado a vlaňajšej úspešnej prezentácii v Slovenskom dome v Prahe, Martina di Gregorio dnes predstavuje prvú rozsiahlu kolekciu svojich diel i v Bratislave. To, čo domáci diváci pri stretnutiach s jej dielami na viacerých kolektívnych výstavách letmo zaznamenali, nadobúda teraz jasné kontúry, ktoré ju definujú ako maliarku s bohatým výtvarným programom, spontánnou kreativitou i ľudskou empatiou.

Jej diela oslovujú univerzálnou a podmanivou rečou výtvarnej abstrakcie, no mnohé nás uvádzajú i do známeho sveta reálnych tvarov, znakov a línií. Sú reflexiou autorkinho  ľudského príbehu, v ktorom rezonuje jej intelektuálne a umelecké rodinné zázemie, aktivity v oblasti medzinárodného modelingu, cestovateľská vášeň, spojená s poznávaním neznámych svetov a kultúr, ale i záujem o celospoločenské dianie. V popredí však cítime predovšetkým vášeň pre maľbu, očarenie slobodou voľby a schopnosť odhaliť skryté zákutia ľudskej duše a ľudských snov.

Snivá krehkosť a atmosféra prchavého okamihu priam vyžaruje z početných lyricko-abstraktných kompozícií, ktoré evokujú predstavu rozkvitnutých lúk, sviežich rán, morských scenérií, či večerných súmrakov. V tejto poeticko-impresívnej polohe svojej tvorby využíva Martina Di Gregorio účinok žiarivých a mihotavých farebných bodov a škvŕn, ktoré vo vírivom pohybe nanáša na obrazovú plochu. Farba je základným médiom, ktoré je nositeľom emócií i symbolického posolstva.

Spontánne farebné a snové impresie majú svoj pendant v polohe geometrickej abstrakcie, kde autorka premyslene buduje skladbu pravidelných tvarov, komponuje farebné harmónie a kontrasty a postupne vkladá prvky, ktoré nadobúdajú podobu štylizovaných znakov. V niektorých tušíme náznak reality, niektoré vnímame ako panorámy miest, iné predznamenávajú prienik do sveta ľudských postáv. Tie nakoniec dominujú v sérii pôsobivých, hutných a robustných aktov s pevnou kresbovou líniou, decentnou farebnosťou a značnou dávkou expresie. Sú jasne spojené s realitou dneška a dávajú priestor na zamyslenie.

Vstup voľný.

Kurátorka výstavy:

Mária Horváthová

Vstup:

zadarmo

Podujatie pre vás pripravili:

MČ Bratislava-Ružinov a CULTUS Ružinov

ZDIEĽAŤ UDALOSŤ

bottom of page