top of page
RUŽINOVSKÁ GALÉRIA
RUŽINOVSKÁ GALÉRIA

RUŽINOVSKÁ GALÉRIA

Výstava obrazov Ladislav Kamenický

Vstupenky nejsou v prodeji
Zobrazit další události

ČAS A MIESTO

05. 5. 2023, 18:00

DK Ružinov, Ružinovská 28

POPIS PODUJATIA

Ladislav Kamenický

Obrazy

Ladislav Kamenický rozhodne nie je jediný, kto v istom štádiu svojho života a úspešnej kariéry podľahol neodolateľnému čaru magického sveta tvarov a farieb a začal sa venovať maľbe. Sám v mnohých rozhovoroch veľmi úprimne a spontánne prezradil pohnútky i impulzy, vďaka ktorým dnes po piatich rokoch tvorivého zaujatia má plný ateliér diel, čo mu umožňujú komunikovať s divákmi vlastnou autorskou rečou i charakteristickým rukopisom a tlmočiť osobné pocity, zážitky i predstavy o súčasnom svete.

Sám priznáva, že začínal geometrickou abstrakciou, potom ho upútala príroda a krajinné námety, znova sa vrátil k abstrakcii v lyrických a poetických formách a až nakoniec sa sústredil na portrét a figurálne kompozície. Je to značná variabilnosť, bohatstvo tém, a kompozičná rozmanitosť, takže by sme mohli hovoriť o akomsi „hybridnom štýle“. Treba však zdôrazniť, že autor je jednoznačne otvorený vo svojich väzbách na rôzne umeleckohistorické odkazy a neváha priamo upozorniť na inšpiračné zdroje, z ktorých síce čerpá, ale zároveň tieto impulzy veľmi kreatívne podriaďuje vlastnému naturelu, maliarskej technike i výtvarnému zámeru.

Jeho diela charakterizuje žiarivý a sýty kolorit evokujúci eruptívnu silu fauvistov a dynamická línia priznanej obrysovej kresby, či svojské ponímanie perspektívy, čo prepožičiava jeho figuratívnym dielam istú poeticko-dramatickú výrazovosť. Najlepšie to cítiť v jeho krajinách, ktoré reflektujú slovenskú prírodu, ale i zážitky zo zahraničných ciest. V mnohých vzdialene rezonuje duch farebnej spontánnosti Davida Hockneyho, no nemožno im uprieť ani autorovu vlastnú originálnu tvarovú štylizáciu, hutnosť až robustnosť a istú duchovnú autentickosť, ktorá charakterizuje rozmanitú atmosféru jednotlivých miest.

Inú polohu predstavujú Kamenického abstraktné kompozície, Tie rané, geometrické, kde racionálne buduje skladbu tvarov a kombinuje farebné harmónie a kontrasty,i tie neskoršie, kde sa do popredia dostáva lyricko-poetická koncepcia, a kde pracuje so žiarivými a mihotavými farebnými škvrnami, bodmi i plochami, ktoré v sústredenom vírivom rytme nanáša na obrazovú plochu. Inšpiráciu pre tieto diela nachádza v nekonečnom kozmickom priestore, vesmírnych galaxiách, hviezdnej oblohe, či rozmanitosti jednotlivých planét. Inšpirujú ho i metamorfózy a drobné detaily prírodného sveta, ale často je len prosto očarený slobodou, ktorú mu abstrakcia ponúka.

Ladislav Kamenický sa často prezentuje i svojimi portrétmi. Tie rané zobrazujú velikánov svetového umenia i našej národnej histórie, a jeho vzory zo sveta vedy či verejného diania, ale i rodinu, priateľov, kolegov. Sú to klasické, realistické a farebne žiarivé podobizne. V tých najnovších je formátovo i kompozične omnoho veľkorysejší, tlmí farebnú škálu do decentných tónov a precíznou kresbou zjednodušených detailov i línií vystihuje podobu portrétovaného i atmosféru daného okamihu, takže výsledkom je nadčasový obraz, v ktorom je zatavená dynamiku súčasnosti, ale rezonuje tam i odkaz na vrcholné diela popartu.

Mária Horváthová

Kurátorka výstavy:

Mária Horváthová

Vstup:

zadarmo

Podujatie pre vás pripravili:

MČ Bratislava-Ružinov a CULTUS Ružinov

ZDIEĽAŤ UDALOSŤ

bottom of page