top of page
ČARO KOVAČICKEJ INSITY
ČARO KOVAČICKEJ INSITY

ČARO KOVAČICKEJ INSITY

Obrazy insitného umenia z Kovačice, ponúkajú tradičný pohľad na Slovákov žijúcich v Srbsku.

Vstupenky nejsou v prodeji
Zobrazit další události

ČAS A MIESTO

28. 2. 2023, 8:00

DK Ružinov, Ružinovská 28

POPIS PODUJATIA

Pravdivý príbeh ožije krásnou hudbou a výbornými činohernými výkonmi v réžii Karola Vosátka.

Darujte ideálny dar v neopakovateľnej podobe svojim najbližším!

Cenník a viac informácií vám radi poskytneme na cultus@cultusruzinov.sk

Výstava obrazov slovenského insitného umenia zo Srbska pod názvom „Čaro kovačickej insity“ prichádza opäť do Ružinovskej galérie.

============= Pavel Cicka Narodil sa v roku 1961 v Kovačici. Svoj maliarsky talent uplatňoval už na základnej škole a gymnáziu, keď ilustroval školské časopisy Okienko a Stredoškolák. Prvýkrát sa so svojou prácou verejnosti predstavil na samostatnej výstave počas vojenčiny v Kruševci roku 1978.

Okrem maľovania sa venuje aj poľnohospodárstvu, preto v jeho dielach dominujú pohľady na kovačický chotár, prácu na poli, vinice. Maľuje kone, ktoré kedysi využívali poľnohospodári pri svojej práci. Znázorňuje svojrázne postavičky hudobníkov a spevákov. Zaujímajú ho ľudia, nielen pri práci, ale aj zábave. Neodmysliteľnou súčasťou jeho malieb sú aj listy tekvice, ktorá patrí k typickým kovačickým plodinám. K technikám, ktoré v tvorbe používa patrí olejomaľba na plátno a vyskúšal si aj akvarel na sklo.

Pavel Hajko Narodil sa v roku 1952 v Kovačici. V roku 1970 skončil strednú remeselnícku školu - odbor stolárstvo. Jeho talent si všimol legendárny insitný majster Martin Jonáš, ktorému ako žiak prinášal prvé kresby. Maľovať začal v roku 1973 a ako maliar sa prvý raz predstavil o rok neskôr na spoločnej výstave maliarov kovačice.

K ústredným motívom jeho malieb patrí jednoznačne kohút. Kohút ohlasujúci nový deň, chrániaci svoje sliepky a dvor, symbol presnosti a slnka. Maľuje kohúta ako strážcu Kovačice a zároveň eroticky symbol, synonymum mužskej energie, rozkoše a pôžitku. Preto mu dáva vztýčený krk a chvost maľuje sýtymi farbami. Ženský princíp symbolizujú tekvice, ale aj iné nezvyčajné predmety. Jeho obrazy vyžarujú erotiku.

Zuzana Veresky Narodila sa v roku 1955 v Padine. Od roku 1980 žije a pracuje v Kovačici. Svoj prvý obraz namaľovala v detstve. Aj v súčasnosti ju pri tvorbe inšpirujú spomienky z detstva. Námetom sú pre ňu aj príbehy a legendy, ktoré jej rozprávali dedinčania. Má svoj vlastný pohľad na svet a nezabúda ani na tradície slovenskej komunity v Srbsku.

Štetcom dokáže zobraziť dokonalú výtvarnú kompozíciu aj z tých najvšednejších tém nášho života. Jej postavy sú oblečené v slovenských ľudových krojoch. Nechýbajú biele husi, pes a čierny kocúr. Nevšedné čaro jej obrazom dodávajú červené vlčie maky a biele sedmokrásky. Maľuje na plátno, sklo, hodváb, keramiku, ale aj na tekvice. Robí vitráže.

Réžia a scenár:

Karol Vosátko

Účinkujú:

Dušan Cinkota, Peter Trník, Martin Gyimesi, Karol Csino, Cyril Žolnír, Eva Sakálová, Katka Ivanková, Jana Balzar Lieskovská, Michal Spielmann, Michal Rosík, Rado Konečný

Predaj vstupeniek:

vstupenky v sieti predpredaj.sk

Podujatie pre vás pripravili:

MČ Bratislava-Ružinov a CULTUS Ružinov

ZDIEĽAŤ UDALOSŤ

bottom of page