top of page
RUŽINOVSKÁ GALÉRIA
RUŽINOVSKÁ GALÉRIA

RUŽINOVSKÁ GALÉRIA

Výstava obrazov ružinovských umelcov

Vstupenky nejsou v prodeji
Zobrazit další události

ČAS A MIESTO

01. 12. 2022, 17:00

DK Ružinov, Ružinovská 28

POPIS PODUJATIA

Zoltán Madarász 

Zverokruh

Meďotepectvo je jednou z techník, ktorá má bohaté tradície v oblasti remeselného i umeleckého tvarovania a zdobenia kovov. Čaru tejto techniky podľahli mnohí a jedným z nich je i Zoltán Madarász, ktorý sa viac ako štvrťstoročie venoval tepaniu medených reliéfov.

Meď bola vôbec prvým kovom, ktorý pravekí ľudia spoznali. Sprevádzala človeka po celé tisícročia a aj dnes patrí k dôležitým prvkom, bez ktorého by jednotlivé odvetvia hospodárstva kolabovali. Významnú úlohu však zohráva nielen vďaka svojim fyzikálnym, ale aj optickým danostiam a v umeleckej sfére ju poznáme ako materiál, ktorý sa stal východiskom ďalšieho tvorivého spracovania.

Prvé práce Zoltána Madarásza zo začiatku 70. rokov mali znakovo-symbolický charakter a sústreďovali sa na vyjadrenie univerzálnych tém ľudského bytia. Výrazne štylizovanú znakovú skratku a redukciu tvarov oživovanú dekoratívnymi tvarmi rozmanitých štruktúr však v jeho ďalších dielach nahradilo realistickejšie tvaroslovie a inklinácia k poeticko-lyrickým polohám, ktoré sa pre autora stali príznačnými. Vo svojich medených tepaných reliéfoch komorných formátov zobrazil prírodu, mestskú architektúru, hudobné motívy i figurálne scény, ktoré prekvapujú svojou malebnosťou i technickým zhotovením.

Zoltán Madarász sa vo viacerých dielach sústredil na uzavretú obrazovú kompozíciu, inde postavil do popredia pôsobivé architektonické detaily, fiály, kamenné kružby gotických okien, rozety, štíty a mestské erby. Posledným dielom autora z roku 1997 je Zverokruh, kde symboliku hviezdnych znamení rozpracoval mimoriadne dynamickým spôsobom na malých plochách spojených lúčmi žiarivého Slnka.

Kurátorka výstavy:

Mária Horváthová

Vstup:

zadarmo

Podujatie pre vás pripravili:

MČ Bratislava-Ružinov a CULTUS Ružinov

ZDIEĽAŤ UDALOSŤ

bottom of page